i-Vent Maribor

100 LET IGRANJA ODBOJKE V MARIBORU

Obeleževanje 100-letnice igranja odbojke v Mariboru je pomemben trenutek, ki nas navdaja s ponosom in hvaležnostjo, saj nam omogoča pogled na bogato zgodovino tega športa v našem mestu. Stoletje je dolgo obdobje, v katerem so se prepletali številni dogodki, izzivi, uspehi in premiki, ki so oblikovali odbojko v Mariboru v to, kar je danes – šport, ki povezuje generacije, gradi skupnost in spodbuja zdrav duh v zdravem telesu.

Odbojka, kot jo poznamo danes, se je v Mariboru začela igrati v obdobju, ko so se mnoge moderne športne panoge šele razvijale. Kljub številnim družbenim in političnim spremembam, ki so zaznamovale 20. stoletje, je odbojka ostala trdna stalnica, ki je v mestu našla svoje privržence in navdušence. Športni klubi in društva so postali srce in duša tega športa, saj so omogočali mladim in starejšim, da razvijajo svoje talente, preživljajo prosti čas aktivno ter se povezujejo s sovrstniki.

V teh sto letih je Maribor videl številne izjemne odbojkarske generacije, ki so se dokazale ne le na domačem, temveč tudi na mednarodnem prizorišču. Igralci in igralke so s svojimi dosežki prispevali k prepoznavnosti mesta ter krepitvi športnega duha. Zgledi teh športnikov so navdihovali mlajše generacije, da se tudi same podajo na igrišče in preizkusijo svoje sposobnosti v tej zahtevni, a izjemno dinamični igri.

Praznovanje 100-letnice igranja odbojke v Mariboru ni le priložnost, da se spomnimo preteklosti, temveč tudi trenutek, da se ozremo v prihodnost. Odbojka ima v našem mestu svetlo prihodnost, saj je vse več mladih, ki se navdušujejo nad tem športom in ga vključujejo v svoje vsakdanje življenje. S podporo lokalne skupnosti, sponzorjev in navijačev bo odbojka še naprej rasla in se razvijala, prinašala nove uspehe in vzgajala nove generacije športnikov. Naj bo ta obletnica spodbuda, da še naprej vlagamo v razvoj tega športa, podpiramo naše mlade talente in gradimo na dosežkih preteklih generacij. Maribor ima vse, kar je potrebno, da ostane odbojkarsko središče – predanost, strast in ljubezen do igre. 100 let je samo začetek, prihodnost pa je tista, ki jo bomo skupaj ustvarili.

1924
ZAČETKI IGRANJA ODBOJKE V MARIBORU
Maribor je zibelka slovenske odbojke

Vir slike: Arhiv Muzeja narodne osvoboditve Maribor

Po dosegljivih virih je dokazljivo, da so odbojko na slovenskih tleh začeli igrati v štajerski prestolnici že leta 1924.

PREBERITE VEČ!

1924
SOKOL MARIBOR - MATICA
Prelomni dan, ko so naši odbojkarji spoznali "češko"

Vir slike: Zbornik 1919-1973

Maribor je zibelka slovenske odbojke, pri nas so jo leta 1924 začeli igrati telovadci in telovadke Sokola Maribor - Matica

PREBERITE VEČ!

1957
BEZJAK ZAČNE IGRATI ZA ČLANSKO MOŠTVO BRANIKA
Ponosen soigralec odbojkarskih velikanov

Vir slike: osebni arhiv časopisa Večer

Mariborčan Marjan Bezjak je kljub aritmiji na srcu prikazoval odlično igro, igral je za mladinsko jugoslovansko reprezentanco, morda bi tudi za člansko, če se v nepravem času ne bi poškodoval. Ob 100-letnici mariborske odbojke nam je povedal, da je bil ponosen soigralec Vlada Skerbinjka in Adija Urnauta.

PREBERITE VEČ!

1958
OSVOJITEV NASLOVA SLOVENSKIH PRVAKINJ
Bila sem tudi v Stožicah in neizmerno uživala

Vir slike: osebni arhiv časopisa Večer

Monika Zayet je ena redkih mariborskih odbojkaric, ki so igrale za reprezentanco nekdanje Jugoslavije. Ko jo je kapetanka reprezentance poslala po cigarete, se ji je odločno uprla. Po Alfredu Lederhasu je odbojkarice prevzel Marjan Cirer in novi rod mladih igralk, med katerimi je bila v ospredju prav Monika, je začel žeti odlične rezultate. Leta 1958 je ekipa osvojila naslov slovenskih prvakinj, leto dni pozneje članskih prvakinj in se uvrstila v tedanjo jugoslovansko zvezno ligo.

PREBERITE VEČ!

1963
ZDRUŽITEV KLUBA OK HOČE IN OK BRANIK
Če si Hočan in ne igraš odbojke, je nekaj narobe

Vir slike: Arhiv Večera

Hočan Jože Merkuš je odbojki predan od mladih nog. Nekoč mladinski in članski slovenski prvak, udeleženec prve jugoslovanske lige, danes pa ponosni dedek, ki z zanosom spremlja odbojkarski razvoj 13-letnih vnukinj, dvojčic Nine in Maje. Leta 1963 se je mariborski Branik kot slovenski prvak prek kvalifikacij uvrstil v elitno jugoslovansko ligo. Branik ni imel dovolj kakovostnih igralcev za uspešno nastopanje v zvezni ligi, in ker je podobne težave imel tudi OK Hoče, sta se vodstvi obeh klubov odločili, da kluba združita moči in igrata v elitni ligi pod nazivom Branik - Hoče Maribor.

PREBERITE VEČ!

1976
Trenerji, ki so pustili najgloblji pečat

Vir slike: Boris Vugrinec

V mariborskih odbojkarskih klubih se je v zgodovini zvrstilo na desetine trenerjev, po letu 1976 pa so v obeh najgloblji pečat z delom in dosežki ekip, ki so jih vodili, pustili Edi Dolinšek, Milan Primec,
Dragutin Baltić, Bruno Najdič in Sebastijan Škorc.

PREBERITE VEČ!

1980
Razmah odbojke v času utesnjenih telovadnic

Vir slike: Danilo Škofič

Ob Mariborčanu Darku Lečniku je globoko sled v mariborski odbojki pustila tudi Korošica Sergeja Lorber Fijok, ki je z mariborskimi odbojkaricami osvojila po štiri zaporedne naslove državnih prvakinj in pokalnih zmagovalk.

PREBERITE VEČ!